Do Góry
Paweł Karmelita
oferta zgrupowań sportowych dla dzieci i młodzieży

Losowa Fotka
Facebook
Jelenia Góra
MOS Jelenia Góra
Patroni medialniJelonka.com
Nowiny
Portalik24.pl
KKS Jelenia Góra
soccer Futbol najmłodszych. O honor rodzica
Futbol najmłodszych. O honor rodzica

Być może Kamil Stoch nie zdawał sobie sprawy, jak ważne słowa wypowiadał, gdy dwa lata temu w mistrzostwach świata w Val di Fiemme sięgał po tytuł mistrza świata. Słynne już dziś "trzeba sto razy przegrać, żeby raz wygrać" słyszał od ojca zawsze, gdy jako dzieciak płakał i  wznosił ręce do nieba, zastanawiając się, dlaczego los pokarał go odległym miejscem w konkursie skoków.Wygrywać chcą wszyscy, dzieci wysysają tę skłonność z mlekiem matki, albo jeszcze wcześniej - pozyskują ją w okresie prenatalnym.Wystarczy przejść się na dowolny mecz dzieciaków, by się przekonać, skąd ta powszechna niezgoda w Polsce na przegrywanie.

Ja wybrałem się na mecz klubiku z mojego podwarszawskiego miasteczka, w którym chłopcy z rocznika 2004, a więc jedenastolatki, rywalizowali w mazowieckiej lidze orlików.


TO REAKCJE RODZICÓW BYŁY ZDUMIEWAJĄCE!

Zachowanie chłopców były do przyjęcia.Czasem faul, czasem protest przeciw decyzji sędziów, czasem złość na przeciwnika.Trenerzy też z grubsza OK, choć przeżywali spore emocje.

Zdumiewające były jednak reakcje rodziców - tych, którzy robią przecież wszystko dla dobra swoich pociech.Nie tylko polscy ojcowie, ale nawet polskie matki wiedzą o piłce więcej niż trenerzy ich chłopaków.A już na pewno więcej niż sędziowie, bo każda decyzja sędziów budziła ich zasadnicze wątpliwości.Jedni i drudzy traktowali sędziego jako krzywdziciela dzieci, co było o tyle kuriozalne, że miało się wrażenie, że biedak podejmuje decyzje złe jednocześnie dla obu stron.

Ale to nie wszystko. W pewnej chwili jeden z ojców zwrócił mi uwagę na sytuację, w której mój syn przeszkadzał jego synowi zdobyć bramkę.Obaj grali przy tym w jednej drużynie.Inny ojciec zapytał syna donośnym okrzykiem, dlaczego tak bezradnie tkwi w tyłach.Syn odparł, że trener nakazał mu grę w obronie."To go nie słuchaj, biegnij strzelać gole"-usłyszał.Matki też komentowały decyzje trenera,które uważały za głupie,nielogiczne i szkodzące drużynie.Ktoś zauważył, że jego dziecko na takich zasadach w tym zespole nie będzie grało.Po porażce 1:2 wszyscy przegrani rodzice byli zniesmaczeni.Mimo iż była to pierwsza porażka po trzech wygranych.Co prawda trener przestrzegał, że zwycięstwa nie są ważniejsze od radości i rozwoju dziecka, ale rodzice wiedzą, że bez zwycięstw, postępów i radości nie ma.

OJCIEC NIE MÓGŁ ZAAKCEPTOWAĆ, ŻE SYN NIE GRA W ATAKU.

Argumenty, że dzieci się dopiero uczą, że czasem -idąc tropem słów Bronisława Stocha- porażka bywa bardziej kształcąca niż sukces, nie działały.Siedzący koło mnie ojciec nie mógł pogodzić się z tym, że jego jedenastoletni syn  został wystawiony nie w ataku,lecz w obronie.Ktoś próbował mu tłumaczyć, że Łukasz Piszczek był przeciętnym napastnikiem, a wycofany został wybitnym prawym obrońcą.

Nie skutkowało.

Skrwawione serce ojca,jego urażona duma po krzywdzie, która spotkała syna, były nie do uleczenia. 

Jeden z ojców z wygranej drużyny krzyknął za to:"Byliście sto razy lepsi". Chłopcom z przegranego zespołu zrobiło się jeszcze bardziej przykro.Sfrustrowani, pobici i upokorzeni wracaliśmy do domów w naszym miasteczku.Nikt nie pamiętał,że to może zbyt wcześnie, by honor rodzin powierzać nogom naszych synów.

Patrzyłem na mojego Jasia-nie by zrozpaczony, bo starszy kolega poklepał go po plecach i powiedział "Mały, byłeś dziś dobry".

Smutne dzieci przejawiały więcej rozsądku niż ich rodzice.

Tak, panie Kamilu, miał pan masę farta ze swoim tatą.Co jednak zrobić z dziećmi, którym los poskąpił takiego szczęścia?

Wypada im życzyć by kiedyś nie poszły w ślady swoich ojców.


Dariusz Wołowski:Futbol najmłodszych.O honor rodzica

Za http://www.junior.sport.pl


comments powered by Disqus
Najnowsze filmy
Turniej o Puchar Burmistrza Miasta Zgorzelec- 16.12.2017
Łączna liczba wyświetleń: 6,131
KKS Family CUP 2017
Łączna liczba wyświetleń: 2,612
Turniej skrzatów- Jelenia Góra 25.11.2017
Łączna liczba wyświetleń: 2,456